شمارش معکوس برای پـرده بـرداری از میـراث احمـدی نژاد

 


شمارش معکوس برای انتشار گزارش دولت یازدهم از میراث محمود احمدی نژاد و آنچه دولتمردان روحانی به دست آورده اند به صدا درآمده است. قریب به سه ماهی می شود که حسن روحانی در راس دولتمردانش زمام امور اجرایی کشور را عهده دار شده اند و بنا به وعده رییس جمهوری کمتر از دو هفته دیگر برای انتشار گزارش صدروزگی دولت باقی مانده است. گزارشی که روحانی در ابتدای تشکیل کابینه اش به مردم وعده داد در پایان صد روزگی دولتش از آنچه تحویل گرفته است و مشکلات و نقصانی که پیش رو دارد مستند سخن خواهد گفت، به همین خاطر هم از پایان نخستین جلسه هیات دولت که ۲۷ مرداد ماه گذشته برگزار شد تا به امروز همه دولتمردان و وزرا و معاونانشان مشغول تدوین گزارش کار و شرح ماوقع وزارتخانه ها و سازمان های اجرایی تحت مسوولیت شان به تیم رییس جمهوری هستند.

خبرها درباره چگونگی این گزارش و ارائه آن به مردم متفاوت است و هنوز دقیقا مشخص نیست که محتوای این گزارش شامل چه بند هایی می شود. فعلا همه چیز محرمانه و درگوشی از سازمان ها و وزارتخانه ها تا پاستور روانه می شوند. پاستورنشینان هم هنوز تصمیمی درباره انتشار جزییات آن و باید ها و نبایدهایش نگرفته اند و با تاکید بر اینکه گزارش ها جمع آوری شده است از ارائه آن به مردم در صدروزگی دولت خبر می دهند. همین سکوت سبب شکل گیری شایعات بسیار درباره گزارش صد روزگی روحانی به مردم شده است. برخی می گویند آنقدر کارنامه وزارتخانه ها در دولت قبلی ناخوشایند است و درباره علنی کردن خط قرمز وجود دارد که بسیار بعید است بگذارند روحانی شفاف و روشن با مردم از مشکلات پیش رویش سخن بگوید.

برخی دیگر نیز با بیان اینکه آنچه از احمدی نژاد به میراث مانده مهم نیست مهم این است که روحانی در این مدت چقدر به شعارهایی که داده جامه عمل پوشانده است. در همین راستا هم برخی سایت های خبری به انتشار کارنامه کاری روحانی در آستانه صد روزه شدن پرداخته و نوشته اند که از مجموع ۴۶ وعده انتخاباتی روحانی فقط چهار وعده (بازگشایی "خانه سینما"، مخالفت با ستاره دار کردن دانشجویان و بازگشت بعضی دانشجویان ستاره دار به دانشگاه ها، بازگرداندن برخی استادان کنارگذاشته شده به دانشگاه و ادامه پرداخت یارانه ها به همان میزان سابق) اجرایی شده است و بسیاری از وعده های دیگر آن فعلا رها شده اند که از جمله آنها وعده هایی مانند تشکیل وزارت زنان و حذف مجوز کتاب است که بی توجه مانده اند.

  گزارش صدروزگی شامل همه بخش هاست

به هر روی دولت می گوید که همه این گزارش های مستند و مبسوط را جمع آوری کرده و مشغول مدون کردن آنها برای ارائه به مردم است. همچنان که محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت درباره ارائه گزارش صد روزه دولت یازدهم به مردم، گفت: گزارش صد روزه به زودی از طریق رسانه ها اعلام و به اطلاع عمومی خواهد رسید، در گزارشی که ارائه خواهد شد اقدام انجام شده و اقدامات پیش رو توضیح داده می شود. حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور نیز با اشاره به قرار داشتن در آستانه پایان صد روز اول کار دولت یازدهم و گزارش رییس جمهور در این رابطه گفت: گزارش عملکرد صد روزه رییس جمهور شامل همه بخش های کشور می شود. فریدون با تاکید بر اینکه وزرا هم در این گزارش دخیل هستند و مشارکت دارند و هرجا که لازم باشد وزرا نیز گزارش را ارائه می کنند، افزود: رییس جمهور از وضعیت گذشته گزارشی می دهند تا مردم بدانند که دولت چه چیزی را تحویل گرفته است. فریدون در پاسخ به این پرسش که "این گزارش شامل چه مباحثی می شود؟" تصریح کرد: این گزارش شامل همه بخش های کشور می شود و رییس جمهور نیز این گزارش را ارائه می دهند.

  گزارش صد روزه دولت اوایل آذر منتشر می شود

اینکه زمان دقیق این گزارش کی خواهد بود موضوعی است که بارها از نزدیکان روحانی سوال شده است و فریدون در پاسخ به آن گفت: از روزی که دولت کارش را شروع کرده است صد روز آغاز می شود. نخستین جلسه یی که با کابینه جدید آغاز شده، صد روز شروع شده است. مشاور ارشد رییس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا ارائه گزارش صد روزه برای وزارت ورزش نیز صدق می کند، یا خیر خاطرنشان کرد: هر چیزی که در حوزه سرپرستی انجام شده باشد، گزارش آن ارائه می شود. مشاور رسانه ای رییس جمهور هم درباره زمان ارائه این گزارش گفت: گزارش صد روزه دولت اوایل آذر منتشر می شود، اما زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست و در آینده به طور رسمی اعلام خواهد شد. محمد رضا صادق در پاسخ به این سوال که آیا این زمان ۴ آذرماه نیست، گفت: همان طور که عرض کردم اوایل آذرماه است و زمان دقیق آن مشخص نیست.

محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور نیز با اشاره به وعده رییس جمهور برای پاسخگویی درباره عملکرد صد روز اول کار دولت یازدهم تاکید کرد: با توجه به اینکه کار دولت از ۲۷ مرداد آغاز شده است، هنوز به پایان صد روز اول کاری این دولت نرسیده ایم و دو هفته دیگر توسط رییس جمهور و اعضای دولت، پاسخگویی و گزارش دهی انجام خواهد شد. عزم دولت بر انتشار گزارش صد روزگی دولت است و بنا به گفته نزدیکان روحانی این گزارش شامل همه بخش ها می شود و رییس جمهور در قالب آن خواهد گفت مشکلات دولت از کدام بخش هاست و برنامه اش برای پیشبرد امور چیست. نکته حایز اهمیت در این میان این است که این گزارش با حساسیت زیادی از سوی مردم روبه رو می شود و مستند بودن و باور پذیر بودن آن از سوی اقشار مختلف جامعه اهمیت دو چندان دارد چرا که دولت یازدهم در آغاز راه است و مسیر طولانی در پیش دارد که نیازمند همراهی مردم است.


/ 0 نظر / 15 بازدید